Könyv

Egy idegesítő kamasz

Nógrádi Gábor: Akit keresnek: Jesua

Kritika

A történet főhőse a kamasz Jézus, akit a szerző végig héber nevén, Jesuának hív.

A könyvbéli alaphelyzet nem illeszkedik semmilyen vallási vagy tudományos feltételezésbe Jesua gyerekkorát illetően, a szerző fantáziája tölti ki a harmincévnyi űrt, amiről csak Lukács evangéliumában olvashatunk néhány sort, nevezetesen arról, hogy hogyan értekezik Jesua tizenkét évesen a templomban a tanítókkal, meglepő kérdéseket és magyarázatokat fűzve a szent szövegekhez. A regény egy ajánlat a lehetséges változatok közül.

Az elképzelt történet alaphelyzete, hogy a betlehemi csecsemőgyilkosságok után tizennégy évvel újra megjelenik a Megváltó érkezését jelző fényes csillag. Heródes Antipász ebből tudja meg, hogy a „zsidók királya” túlélte a vérengzést. Ezért két katona, Marcus, a római legionárius és Kotüsz, a trák testőr – aki a betlehemi csecsemőgyilkosságokban is részt vett –, elindulnak faluról falura megkeresni a fiút, hogy megöljék, vagy Heródes elé vigyék. A könyv azt feltételezi, hogy a zsidók, beleértve Absalom rabbit, Máriát és Józsefet is, nem tudják, hogy miért ölték meg a csecsemőket Betlehemben, és miért keresnek most egy tizennégy éve Betlehemben született fiút. Azt sem tudják, hogy Jesua a kiválasztott, ő maga is csak a római elmondása alapján hall róla először, hogy a messiást keresik, aki Betlehemben született.

Jesua Názáretben él Józseffel, Máriával és Mária unokanővérével, Erzsébettel, annak fiával, Jánossal, és még egy csomó kisebb gyerekkel, akiket a szüleik halála miatt Mária és József befogadott. Megjelenik a regényben Barabás is, akihez szoros, szinte baráti kapcsolat fűzi Jesuát, de annyira különbözőképpen állnak hozzá az élethez, hogy végül elválnak útjaik. Nem ez az egyetlen kapcsolat, ami előrevetíti a későbbi történéseket, János alakja is erősen meghatározza Jesua gyerekkorát. Sűrűn egymást követő fejezetekben követjük végig Jesua kamaszkori életé­nek fontosabb eseményeit, amelyek rövid, összefűzött novellák formájában, fordulatosan és izgalmasan mesélik el azt a lélek mélyén futó, sejtelmekből álló fejlődéstörténetet, amelynek hatására a végén Jesua megtudja és megérti, kicsoda is ő valójában. Hasonló folyamatot él végig János is, akiből később Keresztelő Szent János lesz, és hasonlón küzd a nőiességében rejlő veszélyekkel Rebeka is, akibe legalább hárman szerelmesek egyszerre; Marcus, a római legionárius, Barabás, a zelóta és János.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Mi, a színek

  • Kiss Annamária

Már az elején világos, hogy a színeknek jelentőségük lesz. A gárda egyik fele piros és fehér ruhát visel, vannak, akik talpig pirosban játszanak, mint az életre kelt Mefisztó (Szacsvay László) is (jelmez: Nagy Fruzsina). A hatalom kiszolgálói, a megalkuvók púderrózsaszínben virítanak.

Perpatvar mobile

A XXI. magyar tánc – e-moll hangneme ellenére életteli verbunkos – szinte csak szignálként szolgál a Fesztiválzenekar Brahms-koncertjén: természetesen arra várunk, hogy a hegedűre és csellóra írt Kettősverseny felcsendüljön, amelynek komponálását maga a szerző egy levelében „mulatságos ötletnek” nevezett. Nem véletlenül: ez egy hálátlan műfaj.

Huszonhét másodperc

  • Pálos György

A történet közismert: az indiai-brit származású, jelenleg az Egyesült Államokban élő Salman Rushdie-ra az 1988-ban megjelent Sátáni versek című regénye miatt Homeini ajatollah a megjelenést követő évben kimondta a fatvát, amely szerint minden muszlim joga és kötelessége végrehajtani rajta a halálos ítéletet.

Kampány

Amikor az idiotizmus a megszokottnál is erősebben tombolt egy aktuális kampányban, egy-egy mondat erejéig rendre kitértünk arra: a Fideszben vajon mit gondolhatnak odafönt a saját szavazóikról? Mire taksálják őket, akik döntenek arról, hogy milyen ún. narratívával etessék azt a tömeget, amelynek a jólétüket (tízemeletes jacht, orangerie meg fakazetta, lásd mint fent) köszönhetik. (Persze, pontosan tudjuk a választ: az urak számára annyit érnek a híveik, amennyijük van.)

Elandalodni Andalúziában

Spanyolhon. Tarka hímü rét. Tört árnyat nyujt a minarét. Bús donna barna balkonon mereng a bíbor alkonyon… álljunk csak meg egy pillanatra, nem is oly bús, inkább vidám, széles mosolyához milyen jól áll ez a fess ezredes! Aire fresco… hermosos caballos… bien, mi coronel. Jerez szőlővesszeiről szakadatlan csepeg valami kis nektár.

Az élet kapuja

  • Jeszenszky Géza
Sokan, de talán nem elegen érezzük ebben az országban, hogy sokszázadnyi megpróbáltatás, tragédia után a magyarság hajója a NATO- majd az EU-tagsággal biztos kikötőben horgonyzott le. A mostanában sokat emlegetett író, Herczeg Ferenc Az élet kapuja c. történelmi regényének címét kölcsönözve, Magyarország előtt kitárult az élet, a jobb jövő kapuja.

Fecseg a felszín

A NER-sajtó valóságos kampányt folytat a nem a saját hold­udvarba sorolt közvélemény-kutatók ellen. A közölt adatok „pontossága” azonban nem feltétlenül valamiféle ideológiai részrehajlás következménye.

 

A hárítás magasiskolája

Az állami gondozottaknak járó otthonteremtési támogatásból vett egy lerobbant csanádpalotai házikót Alexandra. Az ingatlanvásárlásra a kijelölt utógondozó és az illetékes gyámhivatal is rábólintott. Most viszont újszülött kisfiával nem engedi visszaköltözni oda a helyi gyermekjóléti szolgálat.