Visszhang: koncert

Gustav Mahler: Ezrek szimfóniája / Riccardo Frizza

Visszhang

Az osztrák zeneszerző grandiózus alkotása nem mentes a problémáktól.

A VIII. szimfónia sok kritikusa szerint zeneileg nem olyan érdekes, mint a többi, és a teremtőerőt és a szeretetet sulykoló optimizmusa sem elég meggyőző. Mindennek ellenére rendkívül népszerű a koncerttermekben az inkább oratóriumnak tekinthető Ezrek szimfóniája, pedig gyermekkórus, akár több száz fős énekkar, kibővített szimfonikus zenekar, orgona és nyolc énekes szólista is kell hozzá. „Képzelje el az egész világmindenséget, amint zeng és visszhangzik” – írta a műről a zeneszerző.

Riccardo Frizza számára, aki egyaránt vezényel operát és koncerttermi zenét, nem bizonyult teljesíthetetlen feladatnak, hogy a Magyar Rádió Művészeti Együtteseit egy ilyen koncerten összefogja. Noha a bő másfél órás szimfónia előadásában voltak „csúszós” pillanatok, a kiváló szólóhangszeresek (köztük Langer Ágnes koncertmester) révén is el voltunk kényeztetve. Molnár Levente telt baritonja és Simon Lim érces basszusa mellett nem veszett el Kriszta Kinga szívhez szóló mezzója és Schöck Atala altja sem.

S bár aligha van olyan interpretáció, amely meggyőz a szimfónia tökéletességéről, tagadhatatlan, hogy a kolosszális és az intim párosítása nem marad hatás nélkül. Különösen a zárótétel Érosz-himnuszában, amelynek győzelmes záróakkordjai után meghajtjuk a fejünket. Hacsak nem azért, mert telement a fülünk hanggal.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Mi, a színek

  • Kiss Annamária

Már az elején világos, hogy a színeknek jelentőségük lesz. A gárda egyik fele piros és fehér ruhát visel, vannak, akik talpig pirosban játszanak, mint az életre kelt Mefisztó (Szacsvay László) is (jelmez: Nagy Fruzsina). A hatalom kiszolgálói, a megalkuvók púderrózsaszínben virítanak.

Perpatvar mobile

A XXI. magyar tánc – e-moll hangneme ellenére életteli verbunkos – szinte csak szignálként szolgál a Fesztiválzenekar Brahms-koncertjén: természetesen arra várunk, hogy a hegedűre és csellóra írt Kettősverseny felcsendüljön, amelynek komponálását maga a szerző egy levelében „mulatságos ötletnek” nevezett. Nem véletlenül: ez egy hálátlan műfaj.

Huszonhét másodperc

  • Pálos György

A történet közismert: az indiai-brit származású, jelenleg az Egyesült Államokban élő Salman Rushdie-ra az 1988-ban megjelent Sátáni versek című regénye miatt Homeini ajatollah a megjelenést követő évben kimondta a fatvát, amely szerint minden muszlim joga és kötelessége végrehajtani rajta a halálos ítéletet.

Kampány

Amikor az idiotizmus a megszokottnál is erősebben tombolt egy aktuális kampányban, egy-egy mondat erejéig rendre kitértünk arra: a Fideszben vajon mit gondolhatnak odafönt a saját szavazóikról? Mire taksálják őket, akik döntenek arról, hogy milyen ún. narratívával etessék azt a tömeget, amelynek a jólétüket (tízemeletes jacht, orangerie meg fakazetta, lásd mint fent) köszönhetik. (Persze, pontosan tudjuk a választ: az urak számára annyit érnek a híveik, amennyijük van.)

Elandalodni Andalúziában

Spanyolhon. Tarka hímü rét. Tört árnyat nyujt a minarét. Bús donna barna balkonon mereng a bíbor alkonyon… álljunk csak meg egy pillanatra, nem is oly bús, inkább vidám, széles mosolyához milyen jól áll ez a fess ezredes! Aire fresco… hermosos caballos… bien, mi coronel. Jerez szőlővesszeiről szakadatlan csepeg valami kis nektár.

Az élet kapuja

  • Jeszenszky Géza
Sokan, de talán nem elegen érezzük ebben az országban, hogy sokszázadnyi megpróbáltatás, tragédia után a magyarság hajója a NATO- majd az EU-tagsággal biztos kikötőben horgonyzott le. A mostanában sokat emlegetett író, Herczeg Ferenc Az élet kapuja c. történelmi regényének címét kölcsönözve, Magyarország előtt kitárult az élet, a jobb jövő kapuja.

Fecseg a felszín

A NER-sajtó valóságos kampányt folytat a nem a saját hold­udvarba sorolt közvélemény-kutatók ellen. A közölt adatok „pontossága” azonban nem feltétlenül valamiféle ideológiai részrehajlás következménye.

 

A hárítás magasiskolája

Az állami gondozottaknak járó otthonteremtési támogatásból vett egy lerobbant csanádpalotai házikót Alexandra. Az ingatlanvásárlásra a kijelölt utógondozó és az illetékes gyámhivatal is rábólintott. Most viszont újszülött kisfiával nem engedi visszaköltözni oda a helyi gyermekjóléti szolgálat.