Visszhang: lemez

Julia Holter: Something in the Room She Moves

  • - minek -
  • 2024. március 26.

Visszhang

Viszonylag hosszú, öt és fél évi szünet után jelentkezett újabb szólóanyaggal Julia Holter, akiről ismét elmondható, hogy hallgatóját képes egy szemvillanás alatt a zenéjébe szippantani.

Nehezen lehet megragadni, mi teszi oly különlegessé… A felsorolást kezdhetnénk számos regiszteren mozgó hangjával, amely hol elbűvölően varázslatos, néha meg titokzatosan túlvilági. A dalok pillanatszerűen libbennek át a hétköznapi létből valamiféle szürreális álomvilágba, amit remekül illusztrálnak Holter okos szövegei. A Some­thing…, amelyet leginkább első gyermekének, kislányának születése mellett szeretteinek halála inspirált, zömmel lassú ritmusú lemezanyag, a számok többségéből még a dob is hiányzik, de ahol előkerül (Elizabeth Goodfellow jóvoltából), ott hangsúlyos szerepet kap. Jelentős mértékben a jazz inspirálta a szerzeményeket, de az (álom)pop, némi ambient (Ocean), és kortárs kísérletezőbb zenék (jó példa erre a Meyou című szám) is felfedezhetők, az alkímiai praktikák eredménye pedig mindenekelőtt szívmelengető és minden ízében egyedi produkció lesz. A nyitó darabok (Sun Girl, This Morning, illetve a címadó szám) napfényzenéjétől eljutunk a meditatívabb, néha már drone-ba hajló kompozícióig, miközben a Talking to the Whisper egyenesen freejazz improvizációba csap át. A lemez kivételes hangulatát Holter zenész alkotótársainak harmonikus összjátéka garantálja, s vokalistaként Mia Doi Todd és Nite Jewel hangját is felismerhetjük.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Mi, a színek

  • Kiss Annamária

Már az elején világos, hogy a színeknek jelentőségük lesz. A gárda egyik fele piros és fehér ruhát visel, vannak, akik talpig pirosban játszanak, mint az életre kelt Mefisztó (Szacsvay László) is (jelmez: Nagy Fruzsina). A hatalom kiszolgálói, a megalkuvók púderrózsaszínben virítanak.

Perpatvar mobile

A XXI. magyar tánc – e-moll hangneme ellenére életteli verbunkos – szinte csak szignálként szolgál a Fesztiválzenekar Brahms-koncertjén: természetesen arra várunk, hogy a hegedűre és csellóra írt Kettősverseny felcsendüljön, amelynek komponálását maga a szerző egy levelében „mulatságos ötletnek” nevezett. Nem véletlenül: ez egy hálátlan műfaj.

Huszonhét másodperc

  • Pálos György

A történet közismert: az indiai-brit származású, jelenleg az Egyesült Államokban élő Salman Rushdie-ra az 1988-ban megjelent Sátáni versek című regénye miatt Homeini ajatollah a megjelenést követő évben kimondta a fatvát, amely szerint minden muszlim joga és kötelessége végrehajtani rajta a halálos ítéletet.